Hakkımızda

1929 Hatap Değirmenlerinin kuruluş yılı… Bu yıl çalıştırılmaya başlanan Hatap Değirmeni 32 çuval kapasiteli yanigünde 2,5 ton un üretebilen, su ile tahrik olan iptidai bir değirmendi. Nakliye at arabalarıyla yapılırdı.

1932 Dizel Motor takviyesi ile üretim kapasitesi günlük 5 tona yükseldi.

1951 Vals ilaveleri ile kapasite 20 ton/güne çıkarıldı. Karayollarının yapımına önem veren dönemi siyasi iktidarı sayesinde ticaret açılmış, daha önce at arabalarıyla 3,5 günde gidilen Samsun’a artık kamyonla 6 – 7 saatte ulaşılmış oldu.

1962 Adil ve Hayri Kavukçu kardeşlerin girişimiyle; İngiliz Henry Simon Şirketi anahtar teslimi modern bir tesis kurdu. Bu tesisle; Hatap Değirmenleri Türkiye’nin en modern fabrikalarından biri konumuna yükseldi.

1970 Hatap Değirmenleri, 150 ton/gün kapasiteli yeni bir un değirmeni kurmaya karar verdi. Tamamen kendi olanak ve bilgisi ile kurulan bu değirmen üç yıl içinde tamamlandı. Ve beraberinde firmaya 5.000 ton kapasiteli buğday siloları eklenmiş oldu.

1988 Pazar talebi ve entegrasyon gereksinimi ile yeni bir Yem Fabrikası inşa edildi. Hatap Yem, yedi yıl gibi kısa bir sürede, satış sıralamasında Türkiye’nin ilk 20 Yem fabrikası arasına girmeyi başardı (Kaynak:Feed International Dergisi Ağustos 1996 sayısı).

1996 Hatap Değirmenlerinin kapasitesi yeni binalar, makinaler ve teknoloji kullanımı ile iki katına çıkarıldı. Buğday stok kapasitesi 10.000 tona yükseldi.

2008 Yılı itibariyle entegre iki un fabrikasında 300 ton/gün, yem fabrikasında 20 ton/saat kapasiteyle üretime devam etmektedir.
Hem yem hem un fabrikası ISO 22000:2005 kalite yönetim sistemi belgesine sahiptir.

Bugün Hatap Değirmenleri Türkiye’nin en kapasiteli ve en modern un fabrikalarından birisidir. 90 yıllık tecrübesi, modern teknoloji ile donatılmış fabrikaları, un depolama ve karıştırma üniteleri ile istediğiniz her tür unu üretmeye hazırdır. Kurulduğu günden beri kaliteye ve müşteri memnuniyetini ticaretin ilk kuralı sayan Hatap, gelecekte de sizler için kaliteli un üretmeye devam edecektir.